background
Aktualitātesarrow
Diploms vienā dienā

Diploms vienā dienā

09.09.2016

Laikā, kad aktualizēts jautājums par dažādu nozaru izglītības programmu nozīmi un kvalitāti, der atcerēties, ka prasmes un zināšanas apgūstamas un pierādāmas visa mūža garumā. Šī iespēja ir tuvāka nekā varētu šķist. Mācību centrs „BUTS” jau 25 gadus piedāvā plašāko izglītības iespēju klāstu ne tikai galvaspilsētā, bet visā Latvijā. Katra mācību centra filiāle rūpīgi vērtē piedāvāto apmācību klāstu, kvalitāti un lietderību konkrētajā reģionā. Par mācību centra darbību Bauskā un kopumā, kā arī iespēju iegūt savu prasmju apliecinājumu vienas dienas laikā intervijā „Bauskas dzīve” stāsta „BUTS” direktora vietnieks Mārtiņš Segliņš.

Gadiem skan brīdinājums par eksakto zinātņu speciālistu trūkumu

Līdz 2022. gadam bezdarba līmenis samazināsies no pašreizējiem 9,5 līdz 6 procentiem – tā prognozē Ekonomikas ministrija. Tiesa, Latvijas darba tirgus problēmas tas diez vai atrisinās, un to nosaka izglītības programmu pieprasījums un piedāvājums.

Galvenā problēma, Ekonomikas ministrijas (EM) skatījumā, ir neatbilstība starp augstākās izglītības piedāvājumu un darba tirgus pieprasījumu. Sagaidāms, ka palielināsies darbaspēka pārpalikums humanitāro un sociālo zinātņu jomā, līdz 2022. gadam radot desmit tūkstošu speciālistu pārpalikumu, savukārt nepietiks dabaszinātņu, informācijas tehnoloģiju un inženierzinātņu speciālistu – pat līdz 16 tūkstošiem.


Mazāk teorijas

Kā uzsver EM speciālisti, izglītības sistēma neražo profesionāļus, ko pieprasa darba tirgus. EM Sabiedrisko attiecību nodaļa pauž viedokli, ka tuvāko desmit gadu laikā gaidāms darbaspēka trūkums ar vidējo profesionālo izglītību – apmēram 30 tūkstoši, turklāt problēmas visvairāk būs jūtamas inženierzinātnēs un ražošanā.

Tajā pašā laikā ir liels jauniešu īpatsvars, kas nonāk darba tirgū bez konkrētas specialitātes un prasmēm. Aptuveni 30 procentu no vispārējo vidējo izglītību beigušo neturpina mācības augstākās izglītības līmenī, savukārt pieprasījums pēc šāda darbaspēka samazinās. Tādējādi vairāk nekā 25 tūkstošiem jauniešu bez iegūtas profesijas vai prasmēm būs problēmas atrast darbu. EM uzsver, ka nepieciešams mainīt situāciju izglītības sistēmā. Tiesa, nekādus ierosinājumus, kādas darbības jāveic, lai to uzlabotu, EM nav sniegusi.

Aptaujātie jaunieši uzskata, ka galvenais iemesls, kāpēc skolēnus un studentus nesaista eksaktie priekšmeti, ir pārāk liela pievēršanās teorētiskiem stāstiem un pārāk maz praktisku darbību. Savulaik karjeras dienu pasākumā Iecavā to uzsvēra arī SIA «Aisis» inženieriskonstruktors Aleksandrs Redkins, kurš Rīgas Tehniskās universitātes Aparātbūvniecības katedras Transporta un mašīnzinību fakultātē apguvis mehatronikas specialitāti. Viņš sacīja, ka interesantas nodarbības sākušās tikai trešajā, ceturtajā kursā. Tas arī viens no iemesliem, kāpēc daudzi studenti pametuši mācības jau pirmajā kursā. Kamēr nemainīsies pasniegšanas veids eksaktajos priekšmetos, tikmēr diez vai palielināsies studētgribētāju skaits šajā jomā.

 

Pārmaiņu nav

Stāsts par to, ka Latvijas problēma ir pārāk liels humanitāro izglītības programmu absolventu skaits un pārāk mazs eksakto jomu apguvēju skaits, ir dzirdams jau diezgan sen, bet jūtamas pārmaiņas vēl aizvien nav sagaidītas. Latvijas darba tirgus tomēr spēj šo disproporciju kaut kā izturēt. Par to liecina arī mūžizglītības joma – pieaugušo izglītībā eksaktie priekšmeti nebūt nav tie pieprasītākie, lai arī, atšķirībā no jauniešu izglītības, pieaugušo izglītības jomā cilvēki parasti apgūst to, ar ko uzreiz plāno nopelnīt sev iztiku.

Par situāciju Bauskā pastāstīja pašlaik lielākā Latvijas pieaugušo izglītības mācību centra pārstāvji no SIA «Buts». «Bauskas filiālē notiek apmācības nagu kopšanas speciālistiem, šodien, 5. septembrī, sāks mācīties floristi, mēneša vidū šuvēji, būs lietvedība, grāmatvedība, šovasar prasmes apguva metinātāji,» situāciju raksturo mācību centra «Buts» Bauskas filiāles vadītāja Karīna Duntava. Viņa stāsta, ka mācību periods var būt ļoti dažāds. Pēdējo gadu unikālākais piedāvājums ir tā sauktā «vienas dienas izglītība» – iespēja nokārtot profesijas eksāmenu vienā dienā, iegūstot diplomu, kuru ņem vērā arī Eiropas Savienības valstīs. Darbojas arī mazie kursi – apmāca darbam ar krūmgriežiem, auto/elektro iekrāvējiem un citām profesijām.


Prasmju apliecinājums

«Jau kopš 2012. gada esam vienīgā privātā izglītības iestāde, kas piedāvā iespēju šādā veidā iegūt profesijas diplomu,» uzsver Mārtiņš Segliņš, mācību centra «Buts» direktora vietnieks. Viņš norāda, ka šāds profesionālās kvalifikācijas apstiprinājums ir diezgan populārs, un tieši «Buts» pašlaik ir izdevis piecreiz vairāk diplomu nekā pārējās izglītības iestādes, kam tas uzticēts.

«Dažreiz teic, ka «Buts» pārdod diplomus, bet tā tas nav. Pamatdoma šādam diploma iegūšanas veidam ir vienkārša, piemēram, ja jūs metināt kā dievs, bet profesionālās kvalifikācijas diploma nav, jo to visu esat apguvis savā mājas saimniecībā, tad tā ir iespēja nesēdēt kursos un netērēt velti laiku un naudu, bet gan pierādīt savas prasmes vienas dienas eksāmenā,» stāsta M. Segliņš.

Šādu iespēju izmanto arī uzņēmēji, kuru darbinieki darbavietā apguvuši kādu profesiju. Tie var būt metinātāji, automehāniķi, elektriķi un citu profesiju pārstāvji. Mācību centra «Buts» mājaslapā uzrādītas 28 profesijas, kurām var iegūt profesionālās kvalifikācijas diplomu vienas dienas laikā. Iegūtais dokuments atbilst profesionālās izglītības iestādes diplomam. Mūsdienu mainīgajā darba tirgū ir vērts nokārtot eksāmenu un saņemt šādu diplomu, ja ir darba prasmes, kas neatbilst pašreizējai izglītībai vai nodarbei.


Gatavi pieprasījumam

Mācību centrs piemērojas cilvēku prasībām, piemēram, piedāvā arī datorprasmju apguves kursus pensijas vai pirmspensijas vecumā. «Izglītojamie par to izdod naudu, bet reizē apgūst, kā ar datora palīdzību nomaksāt rēķinus bez komisijas maksas, kā uzzināt jaunumus, tādā veidā ietaupot nākotnē,» skaidro M. Segliņš.

 

Pieaugušo izglītības iestāžu ir gana daudz, un konkurence liela. Tomēr pieprasījums ir – par to liecina arī fakts, ka mācību centrs «Buts» šogad nosvinēja 25 gadu jubileju. K. Duntava informēja, ka Bauskā plānots pārcelties uz jaunām telpām, jo pieprasījums pieaudzis tik ļoti, ka esošajās telpās grūti atrast vietu jaunām grupām. Pašlaik vēl izdodas, bet jādomā par nākotni. «Mēs īstenojam dažāda veida programmas, arī bezdarbniekiem. Amatu klāsts – ļoti plašs. Tiesa, to, kas būs pieprasīts, ir ļoti grūti prognozēt. Vienu brīdi tirgum vajag gēla nagu uzlikšanas speciālistes, otru brīdi – metinātājus. Tomēr esam gatavi piedāvāt apgūt pieprasītās profesijas,» teic M. Segliņš. Viņš atzīst, ka uz Latvijas fona baušķenieki ir gana aktīvi mūžizglītības jomā.


Piedāvājums māmiņām

Tiem 30 procentiem jauniešu, kas beidz vidējās izglītības iestādi un uzreiz neturpina mācības, ir iespējas īsākā laikā apgūt profesiju projektā «Jauniešu garantijas». Valsts izglītības attīstības aģentūra īsteno šo Eiropas Savienības projektu, piedāvājot jauniešiem vecumā no 17 līdz 29 gadiem apgūt izglītību gada vai pusotra laikā, saņemot stipendiju. Apgūstamo amatu ir vairāk nekā simts.

Zemgales uzņēmējdarbības centra pārstāvji uzskata, ka šāda iespēja apgūt profesiju varētu būt izdevīga jaunajām māmiņām, kas kopj bērniņu. «Bērna kopšanas atvaļinājums jaunajām māmiņām ilgst no gada līdz pusotram gadam. Tieši tikpat laika nepieciešams, lai iegūtu darba tirgū pieprasītu profesiju. Ir mācību iestādes, kas atbalsta jaunās māmiņas un pieļauj bērnu klātbūtni lekcijās,» informē kampaņas «Tavas dzīves plāns mācībām ar «Jauniešu garantiju»» komunikācijas konsultante Liene Jurkāne. Jaunās māmiņas gan atzīstot, ka veiksmīgāk var mācīties, ja kāds bērnu pieskata. Tomēr šāda programma dodot gan profesiju, gan iespēju atgriezties sabiedrībā, nevis sēdēt tikai mājās pie mazuļa.


Foto: Mācību centra "BUTS" pārstāvji M.Segliņš un K.Duntava

Autors: ULDIS VARNEVIČS

Datums: 05.09.2016

Izdevums: Bauskas Dzīve

Rubrika: Tautsaimniecība

https://news.lv/Bauskas_Dzive/2016/09/05/diploms-viena-dienaatpakaļ