background
Aktualitātesarrow
Skola pieaugušiem cilvēkiem

Skola pieaugušiem cilvēkiem

05.08.2016

“Esam elastīga iestāde. Ja vajag, strādājam arī vakaros un brīvdienās,” tā SIA “Buts” Valkas filiāles vadītāja Baiba Vorobjeva.


Mācību centrs “Buts” piedāvā iespējas izrauties no apburtā loka

Sabiedrībā radies priekšstats, ka mācību centrs “Buts” apmāca tikai tos, kuri nokļuvuši bezdarbnieku rindās. Tā tas nav, jo šeit aicināts mācīties ikviens, kurš nolēmis apgūt vai nu  jaunas prasmes vai arī padziļināt līdzšinējās. Atšķirība ir tikai tā, ka bez darba palikušajiem par kursiem nav jāmaksā, bet strādājošie un privātpersonas mācības apmaksā paši. Ir arī iespēja, ka mācības apmaksā darba devējs.

Mācību centrs “Buts” ir vadošā profesionālās tālākizglītības iestāde Latvijā. Tā dibināta 1991. gada 6. aprīlī. Šogad iestāde nosvinēja savu 25 gadu pastāvēšanas jubileju.

Profesija – vienas dienas laikā
Jau daudzus gadus Valkā, Raiņa ielā 16, aktīvi darbojas SIA “Buts” Valkas filiāle. Kopš 2015. gada aprīļa to vada Baiba Vorobjeva. Viņa stāsta, ka SIA “Buts” ir privāts mācību centrs, kurā var mācīties jebkurš, kuram radusies tāda nepieciešamība vai vēlme. Mācību centram ir akreditētas vairāk nekā 200 mācību programmas. Mācību centra kursus apmeklē ne tikai bezdarbnieki, bet arī uzņēmumu speciālisti, kuriem nepieciešamas specifiskas zināšanas vai arī ir vajadzība papildināt līdzšinējās prasmes, kā arī privātas personas, kuras nolēmušas mainīt savu profesionālo karjeru. B. Vorobjeva lepojas, ka mācību centrs piedāvā tik daudz un dažādu iespēju. Organizējot komerckursus, par kuriem informācija iegūstama SIA “Buts” oficiālajā interneta vietnē www.buts.lv, citās sociālajās vietnēs, kā arī vairākās apdzīvotās vietās uz ziņojumu dēļiem, mācību centrs ņem vērā apmācāmo vēlmes. Ne vienmēr ir iespējams kursus rīkot darba laikā, tāpēc piedāvājam iespēju mācīties pēc darba un sestdienās, svētdienās.
“Esam elastīga mācību iestāde, pielāgojamies apmācāmo interesēm un iespējām,” uzsver Valkas filiāles vadītāja.
Jau kādus gadus mācību centrs paralēli dažādiem kursiem, semināriem un lekcijām piedāvā arī tādu interesantu un, kā atklājies, ļoti noderīgu lietu – ārpus formālās izglītības atzīšanu. Proti, atbilstoši Latvijas Republikas normatīvajiem aktiem, “Buts” ir vienīgā privātā mācību iestāde Latvijā, kas ir deleģēta kā Profesionālās kompetences novērtēšanas institūcija. Tas nozīmē, ka mācību centram ir tiesības novērtēt ārpus formālās izglītības sistēmas apgūtās profesionālās zināšanas, un izsniegt 2. kvalifikācijas apliecību. Vienkāršotā valodā runājot, šo lietu varētu nosaukt par profesijas iegūšanu vienas dienas laikā. Šī piedāvātā iespēja vairāk domāta cilvēkiem, kas jau strādā. Tas nozīmē, ka cilvēki visu mūžu strādā kādā profesijā, taču viņiem nav izglītības dokumenta, bet SIA “Buts” piedāvā iespēju samērā īsā laikā iegūt kvalifikāciju. To iespējams iegūt, atnākot uz SIA “Buts” un piesakoties kvalifikācijas eksāmenam (tā cena atkarīga no eksaminēto skaita un tā noteikta Ministru kabineta noteikumos).  Pirms tam mācību centrs rīko divu stundu garu bezmaksas konsultāciju, kurā tiek sniegta informācija par savas profesijas standartu, par kvalifikācijas eksāmena norises kārtību gan teorētiskajā, gan praktiskajā daļā. Pēc šīs konsultācijas vajadzētu būt skaidram, vai uzreiz var kārtot kvalifikācijas eksāmenu vai tomēr vēl jāmācās Buts  piedāvātajos sagatavošanas kursos. Pirms tam ir iespēja vienoties, cik stundu un kādā apjomā nepieciešams zināšanas papildināt, kā arī, cik sagatavošanas kursi maksās. Pēc kursu pabeigšanas tiek kārtots kvalifikācijas eksāmens, kurā iegūst valsts atzītu dokumentu – otro kvalifikācijas līmeni.
Valkas filiāle ir deleģēta izsniegt kvalifikāciju apliecinošu dokumentu frizieriem, auklēm, aprūpētājiem, ceļojuma konsultantiem, drēbniekiem, grāmatvežiem, manikīra un pedikīra speciālistiem un šuvējiem. Jau zināms, ka 12. septembrī Valkā notiks ārpus formālās izglītības eksāmens frizieriem. Uz to jau pieteikušās četras frizieres, kuras pirms tam mācījās astoņu mēnešu ilgos sagatavošanas kursos Smiltenē, salonā “Tom Džī”.  Maksimālais eksāmena kārtotāju skaits vienā reizē var būt 12 cilvēki.

Ir interesanti mācīties
Paralēli kvalifikācijas eksāmenu un sagatavošanas kursu rīkošanai, SIA “Buts” Valkas filiālē notiek arī citas aktivitātes, piemēram,  daudz un dažādi kursi. B. Vorobjeva atzīst, kā jau vasarā, pašlaik ir mierīgāks periods, taču jau pavisam drīz tiks komplektētas grupas „Igauņu valoda bez priekšzināšanām” un interešu izglītības ietvaros „Masāžas pamati” Šim nolūkam filiālē ir iekārtota jauna mācību klase ar diviem mūsdienīgiem masāžas galdiem. Kursus pasniedz Valkā pazīstamā medicīnas speciāliste Karmena Toča. Pēc pirmajiem kursiem, kas notika no 18. aprīļa līdz 16. maijam, seši to beidzēji izteica vēlmi turpināt izglītošanos šajā jomā. Ir iecere, ka kursos varētu apgūt atsevišķus SPA masāžas veidus. Ir radusies pārliecība, ka cilvēkiem tas ir interesanti un nepieciešami. Tas pats attiecināms uz šuvēju kursiem, kuri notika no 2015. gada novembra līdz šāgada februārim. Šajā apmācībā piedalījās piecas kursantes, kuras apguva pirmās prasmes vieglā apģērba izgatavošanā. Kursus pasniedz pieredzējusī šuvēja Dzintra Štrāle no Trikātas. Tos apmeklēja interesenti no Valkas un Smiltenes.  Pēc kursu beigšanas jaunās šuvējas izteikušas vēlmi turpināt izglītoties un apgūt šo arodu vēl pamatīgāk.
Kas attiecas uz igauņu valodas apguves kursiem, par tiem ir liela interese, taču pašam ir jābūt vēlmei cītīgi apgūt šo sarežģīto valodu. Turklāt igauņu valodas kursi paredzēti divas reizes nedēļā, jo, ja tie notiks tikai vienu reizi nedēļā, gaidītā rezultāta var arī nebūt.

Vairāk var lasīt laikrakstā „ Ziemeļlatvija”

https://ziemellatvija.diena.lv/laikraksta-arhivs/skola-pieaugusiem-cilvekiem-122486?prices=1

atpakaļ